Vykuřovadla z tradičních bylin? Uvažte si vlastní svazeček

Vykuřovadla z tradičních bylin? Uvažte si vlastní svazeček

Nasbírat bylinky na čaj či k ochucení jídla coby koření, naložit je do oleje nebo alkoholu jako léčivý macerát, to je taková bylinková klasika… Víte ale, že dříve se bylinky coby vykuřovadla svazovaly do speciálních snítek a používaly na ochranu a očistu obydlí, lidí, ale i hospodářských prostor a zvířat? Tyhle voňavé svazečky se zavěšovaly na různých místech (na okna, nad dveře, k posteli) nebo po usušení pálily a vonný dým z nich jednak očišťoval, jednak byl symbolickou obětí k různých příležitostem.

Tenhle dávný zvyk je dnes polo zapomenutý, nicméně proč se ke starým dobrým věcem nevracet. Zvlášť jedná-li se o ověřený fungující princip, tím vykuřovadla a jejich očistná funkce nepochybně jsou. Kdo by nechtěl mít doma i v sobě čisto a jasno. Výběr a sbírání rostlin v přírodě, posezení nad hromádkou čerstvých bylinek, zvažování co s čím svázat a následné sledování zavěšeného sušícího se svazečku, to všechno nás může propojit se sílou rostlin. A takový vlastnoručně vyrobený ochranný či očistný svazek je i jedinečným dárkem drahým blízkým. Je v něm kousek z vás a poselství, aby se obdarovaný měl dobře.

Nevíte, kde pořídit vykuřovadla a potřebné propriety? Zkuste můj e-shop!

Očistný dým nemusí vždy pěkně vonět

Vonička, devatero bylin, vánoční purpura, takhle různě se nazývaly tradiční směsi bylinek sbírané rituálně se zvláštním posláním. Svazek dnes asi nejznámější je bílá šalvěj severoamerických Indiánů, krásně voní a dobře čistí. Naše české bylinky většinou při pálení nevoní až tak lákavě, ale rostou zde stovky let a lidé se s nimi stejně tak dlouho léčí. To jen proto, abyste při zapálení nebyly zklamaní vůní kouře…

Vždycky nejde jen o krásné aroma, někdy naopak ty opravdu zlé duchy vyženete lépe vůní nelibou. Mistrem v tomto směru je podle mne čertovo lejno, no už ten název, že? To do svazečku ale aplikovat nebudete, vysypalo by se vám. Je to pryskyřice miříkovité rostliny Ferula assa-foetida a užívá se i jako koření pro lepší trávení.

Šalvěj bílá a lékařská, každá voní jinak

Vlastní svazek není nic složitého

Z bylinek doporučuji šalvěj, rozmarýn, tymián, řebříček, pelyněk… Určitě půjdou přidat i třezalka, levandule, meduňka, máta, bazalka, vavřín nebo myrta, ty jsem osobně do svazečku nezkoušela…

Potřebujete 10 – 20 cm dlouhé stonky s listy nebo samotné lístky (vavřín, šalvěj). Hodně jsem si teď oblíbila březové dřevo, velmi silné poselství nese tenhle strom s bílou kůrou. A při pálení krásně sladce voní. Možná by se do svazečku daly zaplést i březové větvičky. Neověřený nápad…

Svazeček můžete udělat menší i větší. Připravte se, že cca 2-3 týdny budou bylinky v něm vysychat. Je dobré při svazování pořádně utahovat, aby držel pohromadě i po usušení. Při zapálení je pak bezpečné držet pod ním talířek, odpadávají z něj uhořelé kousíčky, nebo ho doutnající na nějaký táceček (nehořlavý samozřejmě) položit.

Technická poznámka k očistě, je-li vaším záměrem vyčistit prostor, obejděte s kouřícím svazečkem místnosti, aby se kouř dostal všude. Následně vyvětrejte.

Zaujalo vás vykuřování? Chcete si ho očichat a zkusit na živo? Přijďte na můj workshop! Praktické seznámení, spousta ukázek, výroba svazečku, očistné rituály v praxi a mnohem více… V srpnu v Praze…

A teď trochu rostlinné “magie”

Vlastnoruční svazek z pelyňku a řebříčku

Až budete rozmýšlet nad vaším vlastním svazkem, třeba upotřebíte informace našich předků a bylinářů o jejich vlastnostech. Trošku jsem je upravila pro účely vykuřování.

Bazalka – existuje mnoho druhů bazalek, všechny jedlé se hodí, bazalka patří mezi nejposvátnější a silně ochrannou bylinku mnoha tradic. Podle jedné pověsti vyrostla na Kristově hrobě po jeho zmrtvýchvstání. Vysazuje se na hroby, je považována za pohřební bylinu a také bylinu nesmrtelnosti. Zahání melancholii a smutek, zmírňuje utrpení, pomáhá při rozchodech, opouštění, odpouštění. Je také uznávána jako symbol lásky, utišuje hádky mezi milenci, pozvedává náladu, vyjasňuje mysl.

Bříza – je spojována s očišťováním, bílé stromy obecně působily proti černé magii. Je symbolem plodnosti, regenerace a nových počátků, pálila se při všech přechodových svátcích (slunovraty a rovnodennosti). Poskytuje bezpečí, naději a sílu pokračovat v cestě. Z jejích větviček se červenou nitkou svazoval čtyřramenný kříž určený na nejvyšší místo v domě.

Levandule – výborně se hodí při nervozitě a stresu, navozuje klidný spánek, tiší bolesti duše. Zbavuje strachu, posiluje sebevědomí, podporuje lásku. Přináší vnitřní klid a mír. Dezinfikuje na fyzické úrovni, ve středověku chránila snítka levandule před morem, z tohoto důvodu se rozhazovala i na podlahách kostelů. Levanduli nosili ženci na poli jako ochranu před sluncem. Zapalovala se v místnosti, kde se právě narodilo dítě. Její vonný kouř vnáší harmonii do domu i při shromážděních. Sušené květy poházené kolem domu přináší klid a pohodu.

Máta – má povzbuzující, ochranné i léčebné účinky. Je symbolem pohostinnosti, přináší blahobyt a bezpečí. Patří ke svatojánským bylinám, trhala se v době slunovratu a o Vánocích pak pokládala na oltář, sypala se na zem v kostelích, světily se s ní jesličky. Dodává energii a sílu, odbourává strach. Tradičně se používala na čištění, osvěžení i zlepšení trávení.

Meduňka – elixír života a prostředek pro potěšení srdce. Má uklidňující účinky, přináší úlevu při stresu, strachu a depresích, pomáhá pochopit vlastní emoce a dodává sílu s nimi pracovat. Léčí trápení z lásky, melancholii a žal. Je vhodná pro večerní vykuřování. Je tradiční bylinou očisty a ochrany.

Myrta – symbol ženské čistoty, krásy a lásky, přináší požehnání, při vykuřování má zachovat člověku lásku a mládí, velmi dobře se také hodí k pročištění atmosféry, je vhodná k posílení meditací a modliteb, pomáhá odpouštění. Působí antisepticky, její větve se tradičně rozhazovaly po místnosti k očistě.

Pelyněk – vykuřovalo se jím při porodu, aby ochránil děti před různými kouzly, vždy byl bylinou odhánějící nepříjemnosti i ty fyzické (včetně vnitřních parazitů, mušek apod). Je tradiční šamanskou rostlinou mnoha kultur po celém světě. Jako vykuřovadlo má bylinnou a kořenitou vůni se silnými ochrannými účinky. Pálí se na odstranění negativních energií a vyčištění prostoru. Oddenek pelyňku zavěšený nade dveřmi měl podle bylinářů působit jako ochranný amulet. Podle lidové pověry chránil pelyněk proti divoké zvěři, blesku a jedu.

Rozmarýn – posiluje činnost mozku a zlepšuje paměť, skvěle se hodí pro ranní vykuřování. Bývá považován za afrodiziakum, ale i za lék na mnoho nemocí. Vůně rozmarýnu se vdechovala jako ochrana morem a tyfem. Snítka pod polštářem prý zajistí příjemné sny a zažene všechno zlo. Je silnou bylinou na očistu a odstranění negativity.

Řebříček – řebříček je jednou z bylin sv. Jana. Na venkově jím zaháněli zlé duchy od chlévů i stájí, nosil se jako amulet k odvrácení negativity. Po celý středověk byl považován za kouzelnou bylinku působící proti účinkům magie. Keltští druidi i čínští mudrci používali lodyhy řebříčku k věštění. Je spojován s láskou a manželstvím, svazek nad postelí či ve svatební kytici novomanželů zajišťoval 7 let štěstí a věrnosti, kousek řebříčku pod polštářem prý pomůže uvidět ve snu budoucího partnera.

Šalvěj – byla považována za svatou bylinu, schopnou prodlužovat život, také ale zastrašit zlé duchy. Podle křesťanské tradice získala šalvěj svou sílu od Marie, která ji poskytla ochranu a útočiště před Herodem. Má moc osvobodit ducha od rušivých emocí a vyvolat klid a jasno. Více o šalvěji…

Třezalka – platila za rostlinu, jež dokáže zahnat všechny temné síly a zlé duchy, věšela se na stavení pro ochranu před vším zlým, do okna se dávala proti hromu a blesku. Pálila se k očištění prostoru i lidí, také rituálních předmětů a amuletů, slouží na zapuzení negativních a démonických sil, chrání před přičarovanou láskou, po narození dítěte se spalovala k jeho obraně před zlými kouzly. Jedná se skutečně o velmi silnou očistnou a ochrannou bylinu, má také výrazné uklidňující a antidepresivní účinky.

Tymián – patří k nejstarším vykuřovadlům vůbec. Ve starověku se tymiánem světily svatostánky a posvátná místa. Byl označován jako zabíječ jedů, vykuřovaly se s ním nemocniční pokoje. Díky jeho očistným účinkům můžeme čistit místnosti, místa i osoby, rituální předměty apod. Dokáže nás posílit, zvýšit sebevědomí a jasnozřivost. Bystří smysly a pomáhá v krizových dobách.

Vavřín – tradiční očistná, léčivá bylina, která ovšem též bystří smysly, podporuje spánek a posiluje věštecké schopnosti. Svazky vavřínových listů kolem domu údajně zabraňovaly strašidlům provádět rejdy. Pěstovaný kolem domu zas chrání obyvatele před nemocemi. Při vykuřování dodává sílu a energii, posiluje imunitní systém. Je rostlinou plnou slunce.

Sdílet