Článek vychází v rámci seriálu o rostlinných olejích pro časopis Kouzlo vůní.
Troufám si konstatovat, že tenhle olej si okamžitě zamilujete. Jeho vůně je ve světě přírodních produktů opravdu „něco“ s velkým „Ň“. A účinky taky. Tak mne vlastně ani moc nepřekvapilo, když jsem objevila, že švestkový olej se i v našich končinách lisoval už dávno a patřil k pokladům hospodyněk. Jak ho zkusíte, pochopíte.
V článku se dozvíte o jeho zajímavém složení, působení na pleť, také něco z historických zajímavostí. K tomu pár originálních tipů na využití. Ovšem tu jeho krásnou specifickou vůní, tu k vám takhle nedoručím.
Marcipánový, hydratační a trvanlivý
Švestkový bio olej má zlatavou barvu, již zmiňovanou překrásnou, výraznou vůni po jemně hořkých mandlích, voní „marcipánově“. Je hustý, ale velmi dobře se vstřebává, nezanechává pocit mastnoty. Pleť je po něm vláčná, zářivá a spokojená.
Je plný výživných omega-mastných kyselin (13 různých druhů) a vitamínů A a E, které pomáhají hydratovat suchou pokožku, vlasy a nehty. Obsahuje i vitamín B, pro-vitamín B5 (beta-karoten).
Má také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat potíže s podrážděním pleti, tmavými skvrnami, kruhy pod očima či vráskami. Svým exkluzivním složení působí proti volným radikálům. Obsah účinných látek udržuje i vysokou stabilitu oleje.
Chcete zažít rostlinné oleje na vlastní kůži? Zvu vás na kurz! Společně testujeme kolem 25 různých druhů, mažeme, ochutnáváme, povídáme si o nich…
Peckové rostlinné oleje
V rámci mých kurzů o rostlinných olejích mají oleje lisované z pecek ovocných plodů čestné místo. Jsou si něčím podobné, nicméně každý má svá specifika. Asi nejznámější i nejpoužívanější je olej z meruňkových jader, často je doporučován i pro dětskou pokožku.
Méně známe jsou například oleje z broskví či třešní. Všechny oleje z peckovin, které jsem vyzkoušela, mají společnou jistou „šťavnatost“. Tu jakoby byly schopné přenést i na naši pleť.
Dále čtěte TADY.