Článek vychází v rámci seriálu o rostlinných olejích pro časopis Kouzlo vůní.
Moringa se jmenuje olejodárná – Moringa oleifera. Prostě má svůj poklad přímo v názvu. Není na světě mnoho takových rostlin, právem se jí říká „zázračný strom“. Moringový strom je pro místní obyvatele nepostradatelným zdrojem živin, v Africe se konzumují hlavně listy, v Indii zase plody. A olej získávaný z jejích semen je také mimořádný! Obzvláště pro naši pokožku!
Upřímně, zdá se to až neuvěřitelné, co všechno tenhle nenápadný strom umí. Ano, moringa je jedním z hitů současné zdravé výživy a oslavují ji i vyznavači „superfoods“. Já se prokousala reklamním balastem výrobců i prodejců a došla až k podloženým odborným studiím. Jak je u mne obvyklé, vedla moje objevná cesta přes tradiční starobylé způsoby použití mezi původními obyvateli. A musím odpovědně zvolat! Je to opravdu zázrak!!! Například nadrcená semena díky svým koagulačním vlastnostem umí čistit vodu! Čtěte a mažte se. Moringa určitě překvapí i vás.
Moringa – zázračný strom života, ale proč?
Moringový strom je nejen zázračný, ale je i velice zajímavý z botanického úhlu pohledu. Roste velice rychle, až 3 metry za rok, kvete již ve dvou letech. Vykvétá dvakrát za rok a průběžně vytváří plody. Dá se pěstovat tak, že se urychlí jeho plodnost. Dobře odolává suchu díky hlízám, které si vytváří na kořenech.
V oblastech s dostatkem tepla a vody lze listy získávat z mladých stromků již za 2,5 měsíce po výsadbě, na 1 ha plantáže lze za rok vyprodukovat až 27 t čerstvých listů. Listy jsou velmi důležitou a nutričně bohatou složkou stravy hlavně v Africe. Konzumují se syrové ve formě salátů i vařené v polévkách a omáčkách. V období nadbytku se i suší. Obsahují mnoho minerálů, vitamínů a proteinů.
Z Afriky také pochází moringový olej Saloos, kterým jsem se při psaní článku poctivě mazala…
Chcete zažít rostlinné oleje na vlastní kůži? Zvu vás na kurz! Společně testujeme kolem 25 různých druhů, mažeme, ochutnáváme, povídáme si o nich…
Moringová semena jako zdroj super oleje, ale i čistič vody
Plody se vyvíjejí asi 3 měsíce, začínají jako narůžovělá zkroucená trubice která se postupně prodlužuje do průměrné délky 20 cm (maximálně i přes 60 cm). Zelené, ještě nezralé lusky, jsou velmi oblíbené zejména na indickém subkontinentu. Připravují se obdobně jako zelené fazolové lusky, vyvážejí se dokonce i konzervované. Semena ze zralých plodů se praží a chutnají jako ořechy.
Prášek z rozdrcených semen nebo pokrutin dokáže vyčistit kalnou vodu (0,2 g prášku pročistí 1 litr kalné vody). Ve vodě rozpustné proteiny ve funkci koagulantu dokážou vyvločkovat (flokuovat) vodní zákal, který usedne na dno nádoby. V některých oblastech okolo Nilu se takto voda před převařením tradičně upravuje.