Vytvořila jsem zde přehled všech článků (s bonusem navíc), které vznikly pro placený program časopisu Kouzlo vůní. Vzdělávací série nazvaná Bylinky našich babiček I odstartovala s jarem 2018 a stále pokračuje…
Pokud vás Bylinky zaujmou a rozhodnete si je předplatit (za velmi příjemnou cenu), nabízím ještě prémiovou SLEVU 100 Kč! Stačí při objednávání zadat kód: DOBREVUNE.
Jarní sváteční bylinné rituály (…celý článek)
Na Hromnice začátkem února se rituálně vymetalo březovým koštětem. A teď o slunečním svátku Jarní rovnodennosti (nebo o Velikonocích) se už hodí použít čerstvé rostlinky. Je to přece svátek znovuzrození přírody (a Ježíše Krista). A je to ideální čas pro očistu našich obydlí. Zima a tma odchází, jaro a světlo přichází. Příroda se probouzí, živelnost a růst překonává stagnaci a zimní spánek. Neseme se na vlně pučení, klíčení a probouzení se. Využijme toho a ukliďme si. Staré, zašlé, nenošené, zaprášené, všechno pryč. Jarní síla nám pomůže vymést i kouty, kam se nám dlouho nechtělo. Jak se nám pak bude lépe dýchat i žít!
Očista těla je probírána snad úplně všude. Ale co naše domovy? Těm také udělá dobře pořádné jarní očištění! Vonný dým nám může být skvělým pomocníkem k přivítání nové energie. A taky vždy byl.
Vybrala jsem čtyři rostlinné zástupce nesoucí ve svém aromatickém poselství silnou jarní stopu. Dva stromy a dvě byliny. Bříza, borovice, rozmarýn, hlodáš. Všichni jsou u nás dobře a dlouho známí, možná hlodáš budete v paměti trochu lovit, ale nakonec si vzpomenete…
Bližší seznámení s nimi bude v mém druhém jarním bylinkovém příspěvku programu. Tady si zkusíme namíchat speciální očistnou i slavnostní vykuřovací směs k přivítání jara, právě za použití zmíněných rostlin.
Očistěte svůj domov se 4 jarními vykuřovadly! (…pokračování)
Představím vám 4 vykuřovadla, která zaručeně očistí váš domov od zbytků zimy, zatuchliny a smutku. Vybrala jsem pro vás čistě jarní zástupce ze světa vykuřovadel. Jejich poselství je očistné a radostné. Dva stromy a dvě byliny. Bříza, borovice, rozmarýn, hlodáš. Všichni jsou u nás dobře a dlouho známí, hlodáš možná budete v paměti trochu lovit, ale nakonec si vzpomenete, že ho znáte z nějaké zahrádky vašeho dětství. Vykuřování už nemůže být snazší! Naložte bylinky na uhlík vaší kadidelnice a obejděte s ním celý domov a všechny jeho kouty.
A speciální rada tohoto dílu bude o tom, jak naložit s pryskyřicemi, které si sami nasbíráte při lesních toulkách. Ano, je to možné, dokonce ideální. V našich lesích určitě narazíte na borovice a smrky, které vás svou “smůlou” s radostí obdarují. Ovšem úskalím je, že čerstvě “vyroněné” pryskyřice obsahuje hodně vody. Pokud ji zkusíte vykuřovat po přinesení domů, vůní bude připomínat spíše pálené gumové pneumatiky. To nechceme. Nechte ji vysušit. V pokojových podmínkách to trvá rok až dva. Jde použít sušičku nebo troubu na nejnižší teplotu. Pryskyřice ideální k použití by měla byt křehká a lámavá.
Andělika, bez a růže – magické byliny pro magickou noc Čarodějnic (…pokračování)
A proč ne blín, rulík a mandragora? To jsou přece ty “pravé” přísady do lektvarů a kouzelných mastí. Jenže jednak jsou dnes povětšinou chráněné a k tomu obsahují látky jedovaté a ovlivňující naše vědomí. A přestože bývají uváděny i mezi bylinnými vykuřovadly historie, já je ke zkoušení nedoporučuji. Raději objevujme a zkoumejme “magické” vlastnosti běžných a bezpečných bylinek. A Valpuržina noc může být ideální pro “čarodějné” rituály s rostlinami. Ty, které jsem vybrala, jsou tradiční k odehnání zlých duchů, ochranu obydlí a podporu lásky. V článku se dozvíte, i kdy a jak je vhodné sbírat bylinky k vybranému účelu.
Čarodějnice, Valpuržina či Filipojakubská noc, Beltan, Beltine, různá jména pro svátek, kterým se definitivně Kolo roku překlápí do světla a tepla. Dnes se tento svátek slaví v noci z 30. dubna na 1. května. Ale původně byl jedním ze svátků odvozovaných od cyklů Měsíce a slavil se o úplňkové noci nejbližší 7. květnu, což je datum přesně v polovině mezi začátkem jara a léta. Já osobně vnímám měsíční svátky jako typicky ženské a není náhoda, že všechny tři zmiňované rostliny nesou poselství Venuše.
Purpura jako bylinková cesta rokem od jara do Tří králů (…pokračování)
Proč teď purpura? To je přece vánoční záležitost. Takové ty pytlíčky z drogerie, zlaté kuličky a nějaké nadrcené, trochu podezřelé věci. Možná někdo pamatuje i vůni. Pak ta písnička, co zpíval Goťák na desce vánočních písní „Purpura na plotně tiše a ochotně voníííí…“. Víte co? V původním podání Šlitra a Suchého je mnohem lepší. A s tou purpurou je to podobné.
Ta pravá purpura se vlastně jmenovala vonička. Sbírala se postupně během roku a v jeho nejtemnější části pak přinášela očista domova, jeho ochranu před „zlými duchy“ a také vzpomínky na přívětivější dny plné slunce a barev. Tak se na tu purpuru / voničku teď spolu podíváme.
Už trochu souvisí i s mým červnovým článkem o svatojánských rituálech. Texty jsou součástí placeného programu Bylinky našich babiček. Ten si můžete předplatit a dostat tak pořádnou nálož informací. A co všechno pro vás máme? Jukněte se! Zrovna jsme aktualizovali plány!
I já si samozřejmě pamatuju purpuru, tu z drogerie. Vždycky jsem milovala vůně, a tak tyhle rituály o Vánocích nesměly chybět. Pravda, už v dětství se mi ty zlaté kuličky zdály trochu „moc“. A u františků mě napadalo, že by to mělo asi vonět krapet jinak, líp. A pak po letech, když jsem propadla vykuřování, se vše vysvětlilo. Pravé františky obsahují spoustu kadidla a pravá purpura zas neobsahuje žádné zlaté kuličky. To, co v ní má být, jsou jalovčinky, plody posvátného jalovce. A další ingredience?
Svatojánská noc jako oslava síly bylin: očistný pelyněk, ochranný řebříček, ohnivý fenykl (…pokračování)
Na úvod jednu praktickou lidovou pověru, o letním slunovratu seberte borovou šišku a jezte jedno semínko denně, budete dobře snášet letní vedra. A v tomto duchu se tentokrát ponese celý článek. Moudra, pověry, kouzla, rady, které jsem posbírala z mnoha zdrojů a všechny se týkají nadcházejícího slunečního svátku a rostlin s ním spojovaných.
Jestli někdy slaví léčivé bylinky svůj svátek, tak právě teď. Mají největší sílu, stejně jako sluníčko. V těchto dnech nasbírané budou ideální do všech léčivých i očistných směsí nejen k vykuřování. Tato energií nabitá doba láká k různým rituálům, tak si o nich něco povíme… Jen upozorňuji, že 3 moje osobní tipy – kapradí, oman a dub jsem si nechala na náš webinář 21.6.2018.
Obecně se věří, že byliny nasbírané v tomto čase mají mimořádné schopnosti. Ať už léčivé nebo magické. Jak je to s časovým určením toho nejsprávnějšího dne a jestli je to slunovrat nebo svátek sv. Jana, tomu už se podívala na kloub Veronika v článku o třezalce. V podstatě jde o to řídit se spíše okolním světem přírody než dogmaty kalendáře. Takže píšu většinou „v tomto čase“. To jen aby bylo jasno.
Bylinky vhodné do vykuřovacích směsí k slunovratu
Místní:
Andělika, bazalka, bez černý, dobromysl, dub, fenykl, heřmánek, jasan, jedle, jmelí, kapradí, kopr, levandule, máta, měsíček, oman, pelyněk černobýl, růže šípková, řebříček, kopretina řimbaba, sedmikráska, sporýš, třezalka, vavřín, violka, vřes, yzop.
Cizokrajné:
Kadidlovník, červené santalové dřevo (křídlok), skořicová kůra, šafrán.
Svatojánské bylinky a vůně – webinář (…více informací)
- Dozvíte se, jaké bylinky sbírat kolem letního slunovratu, kdy na ně vyrazit a jak sbírat.
- Dozvíte se, jaká sváteční vykuřovadla v těchto dnech použít.
- Dozvíte se, jaké sváteční vůně se hodí pro tyto dny a jak na nás působí na spirituální úrovni.
- Nasdílíme s vámi také recepty.
- Pokud nám zbyde čas, věnovat se budeme také vašim dotazům.
Překvapte hmyz vykuřováním! Čichne si a odletí (…pokračování)
Možná to překvapuje i vás, že vykuřování je jednou z tradičních a tisíciletími prověřených metod k odehnání obtížného hmyzu. Například cedrové dřevo se takto používá od dob starověku. Ale i některé místní byliny krásně zafungují při posezení u táboráku, na verandě chatičky nebo v místnosti, kde chcete spát bez mušího či komářího nočního „zpěvu“.
Já vám v článku poradím způsoby, jak dotyčné bylinky funkčně použít a které konkrétně zvolit. Dojde i na ten pověstný cedr, i když nepatří k úplně středoevropským druhům. A víte třeba, že svazeček pelyňku se vešel koňům na uzdu, aby odrazil nepříjemné mouchy?
Jako prémii přidám pár tipů, které se opravdu nikde nedočtete. Vychytávky vypozorované dlouhou praxí i vyzkoumané metodou pokus-omyl. Například jakou bylinu nesnáší pavouci…
Stanování s vůní tyčinek
Na začátek jedna historka z praxe. Svého času jsem jezdila s kamarádkou pod stan. Obě propadlé vykuřování. A tak v našich bagážích nechybělo i vykuřovací náčiní včetně kvalitních vonných tyčinek. K našim večerním rituálům patřilo i OPATRNÉ vykouření uvnitř stanu, než jsme šly spát. Spolehlivě jsme do rána vydržely bez komárů.
Na procházky do lesa jsme braly i vonnou tyčinku. Když útoky hmyzu sílily, prostě jsme ji zapálily a kráčely s ní v ruce, funguje to. Samozřejmě s veškerou možnou pozorností k otevřenému ohni!
Okna, vstupní hmyzí portál
Možná jste už narazili na rady dát do okna květináč s aromatickou bylinou, třeba levandulí, její vůně odradí nezvané návštěvníky. Ano, ale…
Moje zkušenost je, že na každého hmyzáčka platí něco jiného. Takže pro tuto variantu bych doporučila bylinky v květináči namíchat. Já letos aktuálně testovala mix šalvěje, tymiánu, máty a rozmarýnu. A až na pár much v posledních dnech, paráda!
Dalším tipem je do oken zavěsit svazečky čerstvých bylinek. Variací bez bylin může být dlouhý pruh tenké látky a na něj nakapat trochu éterického oleje levandule nebo tea tree. Ale rychle to vyprchává. Bylinky udrží účinnost několik dnů. Pokud jste v přírodě, prostě si zas natrháte nové.
Co by mohlo fungovat:
- Tymián
- Rozmarýn
- Šalvěj
- Pelyněk černobýl
- Levandule
- Řebříček
- Kopretina
Z kuchyně do kadidelnice – jedlé bylinky k vykuřování (…pokračování)
V praxi aromaterapeutky i při práci s bylinkami k vykuřování často narážím na fakt, že ty “nejobyčejnější” známé z každodenního používání v kuchyni, disponují až extrémní sílou v podobě éterického oleje či zapálené jako vykuřovadlo. Osobní zkušenost mi potvrdila, že některé byliny nám prostě nedovolí s nimi pracovat, je pro ně třeba “dozrát”. Přesně, jak o tom píše Wolf-Dieter Storl. U mne to byly právě tyto kuchyňské.
Trochu jsem se zamyslela nad tím, proč tomu tak asi je, kde se právě v zelených přísadách do salátů a polévek bere jejich moc. Řeč bude o šalvěji, mátě, meduňce, tymiánu a dalších, celkem 14 bylinkách a kořeních, co zcela jistě znáte, ovšem tentokrát se vám představí v trochu jiných souvislostech… Zkusit můžete i několik jednoduchých vykuřovacích směsí z nich.
Proč se nám zrovna tyhle druhy zabydlely v kuchyních?
Pomalu vrcholí sezóna zelených bylinek a už nastupuje i čas sklízení semínek. Vybrala jsem tentokrát vykuřovadla z rostlinek běžně známých, zde pěstovaných a používaných tradičně při vaření. Mnoho z nich je původně středomořských, nicméně posledních pár stovek let zdomácněly i na našich záhoncích.
Moje poznámky nejsou zrovna vědecké, jde mi spíše o to, pocítit věci v souvislostech i těch lehce skrytých. Tak kdyby to na vás bylo “moc”, přeskočte…
Z jihu na sever
Právě teplomilnější bylinky dovezené sem z jihu opečovávali ve středověku mniši v klášterních zahradách, kde bylo prostředí více chráněné před vnějšími vlivy. Později se z klášterních zdí rozšířily i mezi běžný lid.
To, že pocházejí z jihu, je podle mne jedním z možných důvodů jejich síly. A silného působení na nás, chladnější severní povahy. Dalším je vyšší obsah aromatických silic, díky němu jsou populární jako dochucovadla, výrazněji totiž voní i chutnají.
A důležité mi přijde právě i to, že s námi tyto byliny dlouhodobě spolupracují právě jako součást naší stravy, naší výživy. Už mockrát jste určitě narazili na to, že léčit (a živit) se máme v první řadě tím, co roste v našem pásmu. Tím, s čím rostli naši předkové.
Přivítání podzimu s vykuřovadly (…pokračování)
Podzim právě nastoupil v celé své kráse. Já osobně ho mám moc ráda, jeho barvy i vůně. Ale článek o začátku podzimu se mi nepsal snadno. Asi právě proto, že tato doba otvírá hluboká témata a přichází s ní temná část roku. Tentokrát to bude nejen o tradičních vykuřovadlech podzimní rovnodennosti, ale také o svátcích, na které se trochu zapomnělo. To se vrátíme až na začátek srpna, do horkých letních dnů, kdy ovšem blížící se podzim byl už trochu ve vzduchu.
Těšte se na několik receptů vykuřovacích směsí, křesťanskou modlitbu svěcení bylin a sváteční zamyšlení nad modrým květem čekanky. To na mne při lovu fotografií do článku dýchla moudrost a poselství našich předků. A já se zase něco naučila od Matky Přírody!
Teorie k svátku podzimní rovnodennosti jen pomálu. Internet je jí trochu zahlcen. Já bych ráda přinesla něco, co jen tak nenajdete. Tento svátek bývá také nazýván Dožínky, oficiálně končí léto a začíná podzim. Den i noc trvá 12 hodin. Je to jeden ze 4 slunečních svátků roku.
Tématem je oslava i vzdání díků za úrodu. Zároveň se plodnost proměňuje v moudrost. Příroda se začíná stahovat do sebe a chystat se na období klidu a ztišení. Můžeme také narazit na tradici obětování Zeleného muže. Ke svátečním obětem se ještě později vrátím.
Eva Francová ve své krásné knize Rok ve Svatojánu shrnuje symboly svátku: obilí, slunečnice, jasan. Jako svátek Mabon nebo Herfest, svátek rovnováhy mezi světlem a tmou, slavili tento den Keltové.
Jalovec, vykuřovadlo skvělé pro podzimní zdraví i k oslavě Dušiček (…pokračování)
Tentokrát bude řeč o posvátném jalovci. Tradičním vykuřovadle s mnoha blahodárnými účinky! S nástupem chladnějšího počasí jde ruku v ruce nástup různých epidemií. Nejsou to mor a cholera jako v evropském středověku, ale potrápit nás dovedou pěkně. A jalovec s nimi umí zatočit!
Tak jsme pro další pokračování Bylinek našich babiček vybrali právě osvědčený a voňavý jalovec. Je to mnohostranný pomocník k dezinfekci prostoru, očistě těla a oceníme ho i jako vůni vhodnou ke svátku Dušiček, protože má spojitost se světem mrtvých. Dozvíte se, co všechno se z jalovce dá vykuřovat a jak to na nás působí.
Dojde i na trochu aromaterapie a využití tinktury a éterického oleje z jalovce. Přidávám i pár receptur. A příště krásně navážeme, a to velmi oblíbeným tématem očisty domova vykuřováním. Zajímalo by vás, jak zahnat vykuřováním kašel?
Jalovec na ústupu
Jalovcové keře byly uctívány a chráněny tisíce let. A to všude tam, kde se vyskytovaly. Platí to o Evropě Římanů, Keltů i starých Slovanů, Severní Americe a zdejších indiánských kmenech či vysokohorských himalájských jalovcových hájích, v nichž podle místních sídlili bohové.
Jalovce jsou dlouhověké a stálezelené, dožívají se i 2000 let. Je logické, že byly považovány za symboly nesmrtelnosti a moudrosti. Kdo jalovec zranil či porazil, tomu hrozila msta přírodních duchů, mohl být stižen neštěstím i smrtí, stejně jako jeho rodina. Takové legendy existují v Tibetu i v Británii. Zajímavé, že?
Byť posvátný a uctívaný, přesto byl v minulosti dostupný. Dnes se nám to mírně komplikuje. Jalovec obecný je v českých zemích na ústupu. Ve volné přírodě ho určitě netrhejte! Budete mít velké štěstí, pokud ho vůbec potkáte. Jestli vám roste na zahradě, máte poklad! Za sebe doporučuji přesně určit, o jaký druh se jedná. Existují i jedovaté druhy – jalovec chvojka neboli chvojka klášterská (Juniperus sabina) patří k nim!
Když jsem hledala v nabídce zahradnictví, zjistila jsem, že i tam není prosté ten „obyčejný“ obecný jalovec pořídit. Většina prodávaných jalovců jsou různé kultivary, častý je jalovec virginský. To je zrovna ten, který rostl a dodnes roste u Indiánů. A vykuřovat se dá také.
Předsváteční očista domu s vykuřovadly (…pokračování)
V souvislosti s vykuřováním je téma očisty prostoru asi jedním z nefrekventovanějších. Většina lidí, kteří chodí ke mě na kurzy, řeší více či méně právě očistu. Hlavně se objevují dotazy na čištění prostor. Bývají to místa k bydlení, ale i například masérny, místnosti na jógu či nejrůznější terapie, dokonce ordinace, školy a školky, domovy důchodců apod.
Já sama považuji (a praxe mě o tom pravidelně přesvědčuje) vykuřování za funkční a jednoduchý způsob, jak prostor čistit. Není náhoda, že v podstatě všechny generace před námi vykuřování k očistě využívaly. Tak se na to trochu podíváme.
Pokud moje články čtete, asi už vás moc nepřekvapím. Chci tady shrnout jednoduché techniky i jednotlivá vykuřovadla z našich luhů a hájů, která jsou podle mého k očistě nejužitečnější. Přidávám i několik směsí tak snadných, že je bez mrknutí oka připravíte sami… A očista může začít!
Jedle na duchy
„Jedle je víc teplá než studená a má mnoho sil v sobě. A představuje statečnost. Protože na kterém místě je vždy jedlové dřevo, nenávidí a vyhýbají se mu duchové více než jiným místům a kouzla a magie mají méně síly a vystupují zde méně než na jiných místech.“ Hildegard von Bingen, Physica III. Ukázka z díla moudré uznávané bylinářky a mystičky s osvětlením účinků jedle. Pro nás dnes možná trochu šroubované. Ale… Jehličnany obecně jsou silnými čističi na fyzické i energetické rovině. To uznáváme v současnosti i my, “moderní lidé”.
Co potřebujete?
Základní vybavení pro vykuřování – kadidelnici, uhlíky a vykuřovadla. Někdy vám bude stačit svazeček ze šalvěje. Někdy spotřebujete pěknou hromádku bylin a pryskyřic… Ale určitě potřebujete kouř, hodně voňavého očistného kouře! Ten je totiž tím, co čistí!
Techniky očisty
Prostory je potřeba s dýmem obejít, nezapomenout na spodní části místností. Postupovat nejlépe od středu do stran, odspoda nahoru, tedy podobně jako směr kouře.
To, co využíváme z rostlin při očistě, je spíše jejich energie než chemické látky působící na fyzické tělo. I proto má smysl s rostlinou jistým (vám příjemným) způsobem komunikovat a o pomoc (a práci) ji požádat. Podobně to platí u váni připravených směsí, nejen k očistě.
Při plánování té vaší očisty proberte, zda čistíte úrovně fyzické, energetické, tělo, ducha, prostor. Už samo pojmenování si věcí je součástí procesu.
Frekvence
Zapeklitá otázka, na kterou není univerzální odpověď. Mě se osvědčilo v případě „pořádného“ čištění rituál opakovat 3x za použití 3 vykuřovadel. Ale opět záleží, co čistíte. Jak často to běžně děláte atd.
Na co určitě nezapomenout!
Větrání! Při očistě dveře a okna otevřená. Nebo pořádně vyvětrat po vykouření. Ideálně buďte sami. Děti, manžel, domácí mazlíčci, nechť jsou odesláni ven na procházku.
Adventní bylinky a vůně – webinář (…více informací)
- Dozvíte se, jaké bylinky používat v adventním čase a co si ještě můžete nasbírat.
- Dozvíte se, jaká sváteční vykuřovadla v těchto dnech použít.
- Dozvíte se, jaké sváteční vůně se hodí pro tyto dny a jak na nás působí na jemnohmotné úrovni.
- Nasdílíme s vámi také recepty.
- A předvedeme 2 živé ukázky – vykuřování a míchání éterických olejů!
Magický čas vykuřovacích rituálů, to je 12 svatých nocí (…pokračování)
Možná si říkáte, co má společného panáček na titulním obrázku s vykuřováním a se svátky. Docela dost. Když se totiž podíváte pořádně, zjistíte, že se mu z dýmky kouří. Je to kouř z tradičních vánočních františků a postavička je lidovým vykuřovacím stojánkem ze dřeva. Vyřezávaly se v česko-německém prostředí Krušných hor a dodnes je koupíte. Jsou nádherné!
Vykuřování k zimním svátků neodmyslitelně patřilo. Pálily se nejen známé kadidlové františky, ale i různé směsi bylin. A také k této době patřilo mnoho rituálů. Období kolem zimního slunovratu a hlavně po něm totiž po ochraně i očistě doslova volá. Něco jsem pro vás vybrala, sepsala a lehce doplnila současným pohledem.
Dozvíte se, co jsou svaté “kouřové” noci, proč je jich 12 i jak je využít pro následující rok. V článku také najdete recept na tradiční “svatou kytičku”, nám známou jako purpura. Ale i další sváteční kombinace inspirované našimi slovanskými, germánskými i keltskými předky.
O tom, jak si nasbírat vlastní purpuru, jsem už v Bylinkách našich babiček psala. Článek doporučuji si připomenout hlavně s jarem, abyste za rok už měli nachystanou svou vlastní, jedinečnou a skutečně “magickou” voničku bylin zvanou purpuru…
Matka Země zrodí nové světlo
Dnem zimního slunovratu symbolicky vítězí život nad smrtí. Zima sice zdaleka nekončí, spíš naopak, ale životadárného světla začíná přibývat. Je ještě slaboučké, aby ne, však se čerstvě narodilo z lůna Matky Země. Bylo třeba ho ochránit, opečovat, ale i uctít a oslavit.
Velmi zajímavé je, že přibližně po 10 dnech od slunovratu, tedy kolem 31.12. se začínají probouzet i rostliny, jejich šťávy se dávají do pohybu, semínka v zemi aktivují energii. Příroda prostě ožívá, ale vidět to ještě není.
Čas slunovratu a období po něm trvající do svátku Tří králů bylo dobou obětování stromům a rostlinám i jejich uctívání. Dostávaly zbytky jídla od sváteční tabule, jablíčka, víno či mošt ke kořenům. Živé stromky se venku zdobily. Keltové rituálně očišťovaly obřadní předměty a posilovaly bylinné lektvary. Bylinky mají údajně v tomto čase mimořádně silné léčivé účinky.
Vykuřováním k lepší náladě aneb prostě to vyvoňte! (…pokračování)
Když jdou na člověka chmury, je každá rada drahá. Já osobně mám v takových chvílích často potíž vůbec se do něčeho pustit. Pustit… Pustit se té nenálady a prostě něco dělat. Cokoli. Vykuřovací rituály se mi osvědčily jako “to”, co pomůže z nejhoršího. Pozornost se zaměří na výběr bylin, na přípravu potřebného vybavení. A taky samotné “vonění” pak jednoho nasměřuje z temnot směrem ke světlu.
A tak nabízím i vám k otestování tuhle prastarou techniku užití síly rostlin v čase předjarních chmur a smutků. V článku jsem vybrala vykuřovadla vyzkoušená nejen mnou, ale i lidmi z mého “kruhu” a taky ověřená dlouhou historií jejich využívání lidstvem.
Tentokrát s bylinkovou prémií! Jako bonus členům vzdělávacího programu Bylinky našich babiček přidávám i pár tradičních receptů proti chmurám právě ze zde zmiňovaných bylin. To se nikdy neztratí… Příjemné počtení! A rozjasněme se, jaro se blíží!
Žlutá je dobrá
Zajímavé je, že mnohá ze zde doporučených vykuřovadel jsou do žluta. Prostě signatura Slunce jak vyšitá. A též často pomáhají současně na nachlazení, kašel, ucpané dutiny, tedy to, co nás touto dobou často také sužuje. Ta příroda je prostě moudrá!
Potíže nervové a psychické v tomto čase jsou často zaviněné již dlouho trvajícím deficitem slunečního světla. Proto zde zmíním i svátek slavený začátkem února a se světlem úzce spojený.
Hromnice, světla více!
Hromnice nebo po keltsku Imbolc, jsou zajímavým svátkem. Oslavou světla v jeho různých podobách.
Z tradičních rituálů jsem pár vybrala. Bylo třeba vymést celé obydlí březovým koštětem. V rostlinné říši je bříza jedním z nejsilnějších symbolů světla a nového života. Definitivně se pálila veškerá vánoční výzdoba. Světily se zemědělské nástroje.
Prováděl se rituální úklid, oblékaly se nové šaty. Ale tím nejviditelnějším bylo svěcení svíček hromniček. Těmi se pak po celý rok zaháněl strach z hromu a bouřek, pomáhaly odvrátit škody přírodními živly způsobené.
Vykuřování pro ženskou pohodu (…pokračování)
Můj první ženský vykuřovací speciál je právě tento a vznikl pro cyklus Bylinky našich babiček. Krásná výzva, která mne zase o kousek posunula. Budu ráda, když něco dobrého do života přinese i vám! Harmonizace ženských emočních vln je někdy velmi náročnou vědeckou disciplínou. Ovšem světe div se, vůně na nás fungují! My se podíváme do světa vykuřovadel a jak jejich vonný dým využít pro náš ženský klid a mír.
Probereme nejen pár (podle mého) nejlepších bylinek, ale také pár technik, které nejsou zrovna známé a využívané. Nicméně kdysi byly, jen se na ně trochu zapomnělo. Díky spřízněným duším jsem dostala do ruky i sušenou šalvěj muškátovou a listy geránia, tak jsem je pro vás zkusila vykuřovat. A jako obvykle navíc pár inspirací na vykuřovací směsi.
Moc a sílu rituálu
Na začátku bych ráda zmínila něco, co je podle mne pro ženskou pohodu taky nepostradatelné. A v naší době opomíjené, nicméně na vzestupu. Rituály a cykly.
Někdy je to tak jednoduché. Že nám není nejlíp, prostě může souviset s cyklem – naším osobním ženským nebo ročním, přírodním. Proč pak proti tomu nějak postupovat. O cykličnosti a naladění na ní se píše hodně, to snadno najdete, pokud (což si myslím spíš), už v ní nejedete…
Vykuřovací rituál
A vyladění se s cykly napomáhají krásně i rituály. No a vykuřovací rituály mohou být klidně zařazeny na repertoár. Znám moc dobře sama u sebe, jak moc mi pomáhá se u výběru vykuřovadel, míchání směsi, zapalování uhlíku či pícky, soustředit jen na to. Být a konat. Užít si tu chvíli a pak se pomalu, zhluboka nadechnout vůně dýmu a nechat ho sebou procházet. Už to je léčivé!
Energetická vykuřovadla (…pokračování)
Tématem jsou energetická vykuřovadla. Jak jsem dumala, co vlastně napíšu, došlo mi, že tady jde nejen o doplnění chybějící energie, což vykuřovadla určitě umí, ale také obecně o uchopení energie rostlin při vykuřování. Co to vlastně je, kde se bere, jak ji vnímat, proč se jí zabývat atd. Otázky začaly vyskakovat jedna za druhou.
V článku se podíváme jak na vykuřovadla poskytující nám svou energii, tak i na energii v rostlinách. Rozmarýnem jsem své přispění do programu Bylinky našich babiček začínala a rozmarýnem i uzavírám. Jde totiž o energeticky velmi mocnou bylinu! Vlastně úplně přirozeně navazuju závěrečným článkem Bylinek našich babiček I. tam, kde jsem začínala. Tak ať to i vám dává smysl. Ať i vás síla rostlin obejme a očaruje, jako se to stalo mě.
Kolo roku se otáčí, cyklus se NEuzavírá
Tímto článkem se dostáváme na konec cyklu. A vlastně, podobně jako je tomu v přírodě, i na nový začátek. Po 12 dílech k tématu vykuřování a bylinkových tradic našich předků jsem já rozhodně o něco dál. Moc doufám, že i vás moje příspěvky v rámci Bylinek našich babiček něco naučily, něco otevřely, někam posunuly.
Ode mne je to příspěvek v podobě článku poslední, mám pocit, že co jsem touto formou předat mohla, to jsem už předala. Program pokračuje novými tématy, dalšími články..
Abych jako rozloučení napsala něco přínosného, pročetla jsem všechny svoje předchozí díly série. Nechci se opakovat, chci mít jistotu, že jsem ze sebe vydala to opravdu nejlepší a že to dává smysl. A tak se tentokrát podíváme víc do hloubky, do energie vykuřovadel. Z různých úhlů pohledu. Nastíním, jak já vnímám energetickou práci s vykuřovadly.
Pomocníci na cestě
Jedním z mých průvodců na cestě energie rostlin je Wolf-Dieter Storl a jeho knihy. Vřele doporučuju. Málokdo dokáže o tomhle tématu sdělit tolik jako on. Mám ho ráda nejen já, ale i zbytek redakce, takže na jeho knihy píšeme průběžně recenze.
K tomu dodávám, knihy a jiné zdroje jsou fajn, ale co je při práci s rostlinami nejvíc, to je osobní zkušenost, prožitek, napojení. Důležité je v přírodě mezi rostlinami pobývat, sledovat je, komunikovat s nimi. A to prostě musíme konat každý sám.
Samotný sběr a pozdější využití je už takovou třešinkou na dortu, kterou nás rostliny obdarovávají. Nicméně tento přístup je značně „ezoterický“ a bez osobní zkušenosti těžko vysvětlitelný i pochopitelný.
To určitě poznáte sami. Je obrovský rozdíl využívat bylinky nasbírané vlastnoručně např. o svátku svatého Jana s požádáním a poděkováním rostlinstvu přímo na louce a koupit si třeba v lékárně nasáčkovanou heřmánkovou drť „bez ducha“. Ale ještě opakuji, je dobré zažít si to na vlastní kůži.
Pohledy na rostlinu
Často zmiňovaným přístupem v tradičních léčebných systémech Východu i Západu jsou signatury a pohled na rostlinu jako na komplexní organismus.
Jednoduchým příkladem signatury je například růže a její spojení s Venuší, planetou lásky. Růže je považována za typickou zástupkyni léčivých účinků na ženský princip. Její květ v různých odstínech růžové a červené má barvu ženského pohlaví a částečně ho i připomíná. Astrologický pohled přidává teorii, že typických 5 okvětních plátků kopíruje tvarem i počtem oběžnou dráhu planety Venuše naší galaxií.
Paracelsus říkal: „Vše vnitřní by se mělo poznat vnějšku“.
Já často a ráda využívám pohled na rostlinu a funkci jejích jednotlivých částí. Kořen, list, květ, plod či semínko plní jisté úkoly, zamysleme se nad tím někdy víc do hloubky. Opět jen malý jednoduchý příklad. Vykuřovadla z kořenů a nadzemních oddenků jsou často uzemňující, stabilizační, uklidňující, meditační, doplňují teplo a energii. Květy jsou zase velmi často využívány jako afrodiziaka, vždyť i k rostlině lákají opylovače a zajišťují tak její další reprodukci.