Devatero svatojánských inspirací s bylinami

Devatero svatojánských inspirací s bylinami

Na tenhle článek jsem se chystala už loni. To jsem měla v plánu tři moje nejmilejší recepty. Rok se s rokem sešel a trochu se mi to rozrostlo. Z několika stran jste si vyžádali inspirace ke slunovratovým a svatojánským rituálům. A protože chystám podrobný studijní materiál k mému on-line kurzu Rokem na vlně vonných dýmů právě na toto téma, s potěšením sdílím takovou magicko-praktickou ochutnávku. Snad potěší.

1) Devatero svatojánských bylin

Využijte silných energií okolo letního slunovratu a nasbírejte speciálním rituálním způsobem Devatero bylin. Můžete z nich pak svázat vykuřovací svazeček nebo i několik. Doporučuju si svazky označit datem výroby nebo sběru a uvedením místa sběru, případně přidat nějakou osobní magickou poznámku…

Bylinky můžete také usušit „naplacato“ a vytvořenou směs použít k vykuřování. Tahle speciální kombinace kouzelných rostlin vás pak může provázet v příštích měsících. Třeba jako vánoční purpura pálená při zimním slunovratu… Usušené byliny se hodí i do ochranného váčku, hlavně pokud je ochrana vaše téma a cítíte potřebu se chránit.

Devatero bylin

Devítka je magické číslo síly, čistoty a moci. Jedním ze svatojánských zvyků bylo sbírat 9 různých bylin na 9 různých místech beze slova a bez ohlédnutí. A které bylinky vybrat? Vybírejte srdcem! Já mám pár inspirací.

  • Devatero bylinek z Praktické knihy vonných dýmů: oman, arnika, heřmánek, divizna, měsíček, šalvěj, řebříček, pelyněk, jalovcové větvičky, případně ještě doplnit drcenými jalovčinkami a kadidlem.
  • Výběr podle Evy Francové: kapradí, třezalka, pelyněk černobýl, mateřídouška, mochna, bez, heřmánek, máta, divizna, lopuch, kmín, arnika, libeček, dobromysl, majoránka, úročník, devětsil, chrpa, jitrocel, sporýš, popenec, řebříček, okvětí šípkové růže.
  • Devatero bylin z Pomořanska podle Wolfa-Dietra Storla: kopřiva, popenec, bez, šťavel, heřmánek, šalvěj, šťovík, kostival, pampeliška a pokud jedna z bylin chyběla nahradila se pelyňkem.
  • Ratolest bylin do domu na ochranu proti čarodějnicím: lípa, pelyněk černobýl, kapradí, rmen, mateřídouška, máta, divizna, bazalka.

Purpura jako cesta rokem

Další varianta magického sbírání vykuřovacích rostlin je purpura. V tento mocný čas je ideální začít si ji „skládat“. Záměrem je směs bylinek pro vykuřování v čase zimního slunovratu, vánočních svátků. Na procházkách přírodou, na výletech, při návštěvách silových a zajímavých míst, sbírejte vykuřovací rostlinky, sušte je a postupně ukládejte do uzavřené nádoby s hezkou sváteční etiketkou.

Můžete si zapisovat, kde a co jste sbírali. V zimě se vám tahle vonná mapa vašich výletů bude hodit, ke krásně vonící bylinkové vykuřovací směsi můžete vzpomínat na letní slunce a hezké časy venku.

Vonné rostliny vhodně k použití, ale klidně se inspirujte i v doporučených bylinách pro směs Devatera bylin… Já vycházím ze svých zkušeností a dostupnosti v našich podmínkách. Používám hlavně rostliny z divoké přírody doplněné těmi vlastnoručně vypěstovanými.
Levandule, růže, měsíček, třezalka, řebříček, šalvěj, rozmarýn, popenec, heřmánek, lípa, tymián, mateřídouška, pelyněk černobýl, borovice (jehličí i pryskyřice), kůra z břízy…

2) Svatojánský třezalkový olej

Nasbírejte třezalku a udělejte multifunkční olejíček. Třezalkový olej (macerát), někdy nazývaný svatojánský, je skutečně nejlepším olejem na hojení ran, zmírňuje bolesti, zklidňuje spáleniny, odstraňuje a léčí záněty. Také se používá při výronech krve, oteklých žlázách. Skvělou účinnost prokazuje při bolestech zad v křížové oblasti, při ischiasu a revmatismu. Já osobně doporučuji i na zklidnění psů – vnitřně, použití konzultujte s odborníky, pouze pro psy s bezproblémovým trávením tuků.

Třezalkový olej je macerátem poupat, květů a natě třezalky v rostlinném oleji. Podrobné návody na přípravu různých olejových macerátů zveřejňuju průběžně. Nicméně třezalkový je prostě svatojánský speciál! 🙂 Určitě se do něj pusťte! Mít lahvičku tohohle zázraku se hodí. Příprava je snadná.

Nasbírejte květy (ideálně jsou těsně před plným rozvinutím, klidně i s poupaty a častečně se zelenou natí, to je na vás, někdo sbírá jen květy, mně se osvědčilo mít i zelené části). Čas pro sběr je optimální kolem slunovratu, ale důležité je řídit se svým pocitem a stavem třezalky než rigidním datem v kalendáři.

Postup

  • Třezalku nechte aspoň 24 hodin zavadnout.
  • Vložte květy do sklenice, dobré je je nadrtit (decentně) dřevěnou (keramickou, kamennou, NE kovem!) paličkou, olej je pak krásně červený.
  • Zalijte rostlinu olejem (používám olivový nebo slunečnicový v bio kvalitě) tak, aby byly úplně ponořené, nechávám hladinu oleje asi 1cm nad rostliny.
  • Nechte na slunečném místě macerovat minimálně 4 týdny.
  • Denně protřepávejte, věnujte oleji pozornost…
  • Až je olej hotový, přefiltrujte do tmavých lahviček, opatřete etiketou s datem, případně místem sběru.
  • Uchovávejte v temnu a stabilní teplotě.

3) Domácí ručička štěstí z kapradí

Pokud najdete v lese kapradí, které bude chtít být použito k tomuto účelu (důležité!), můžete zkusit vyrobit domácí „ručičku štěstí“. Našla jsem v knihách, že se to dělalo. Někde bylo, že z kořene, někde že se uřežou listy. Nebylo to z popisů jasné. Nerada doporučuju něco, co jsem sama nezkusila. Tak jak jsem kapradí potkala v lese, musela jsem to otestovat…

Postup

Jak že to ti naši předci asi mohli dělat. A myslím, že takhle:

  • Jemně se vytáhne trs kapradí ze země, kořen je hodně křehký a rozhodně nemá žádné „ručičky“, ze kterých by to šlo. Stačí vám trs s pěti listy.
  • Základ kořene opravdu trochu připomíná dlaň, když odloupete výhony nepotřebných a starých listů, nechte jen těch 5 jako základ na „prsty“.
  • Ty pak seříznete přibližně podle délky prstů na ruce.
  • „Ručička“ se pak má vykouřit nad svatojánským ohněm a zavěsit v domě na ochranu před vším špatným… Nebo jako obětina v ohni spálit.

4) Svatojánský ořechový likér

Ořechovka je nejen dobrá, ale také zdravá, zelené ořechy disponují výraznými antibakteriálními a protizánětlivými účinky! Když použijete zajímavou směs koření, úspěch zaručen! Teď dopíjím dvouletou a je čím dál lepší…

Potřebujete:

  • nezralé zelené ořechy (asi 15 ks)
  • 1l vodky nebo jiné minimálně 40% pálenky
  • koření – skořice, hřebíček, jalovčinky, další dle fantazie
  • myrha pryskyřice nadrcená
  • yzop čerstvý kvetoucí
  • kůra z 1 bio citronu
  • cukr nebo med, voda

Postup

  • Perfektní zelené vlašské ořechy omyjeme, pokrájíme (použijte rukavice, ořechy barví!, mně to tedy nevadí) a vložíme do skleněné lahve dobře uzavíratelné.
  • Poté naprosto jednoduše přidáme všechny ostatní ingredience mimo cukru a vody.
  • Lahev pečlivě uzavřeme a necháme na teplém místě 6 týdnů odpočívat. Ale klidně i déle.
  • Pak voňavý alkoholický macarát scedíme, zalijeme hustým cukerným roztokem a necháme ještě měsíc odpočívat, klidně i déle.

5) Očistný pelyňkový rituál

Požádejte pelyněk o očistu. Použijte část rostliny jako pásek, čelenku nebo náramek. Noste ho na těle celý den a večer tenhle „šperk“ vhoďte do svátečního ohně s prosbou o očištění od všeho, co už nepotřebujete. Poděkujte rostlině i ohni.

Doporučuji vytvořit speciální osobní formulaci prosby i poděkování a pronést ji nahlas a vědomě. Pelyněk je velký učitel a pomocník.

Zajímavé je, že obdobu tohoto rituálu jsem našla nejen v evropské oblasti, ale i v Himalájích a v Severní Americe u Indiánů.

6) Sluneční voda podle Scotta Cunninghama

  • Za rozbřesku postavte skleněnou nádobu s čistou vodou na přímé slunce, kde na ni budou dopadat paprsky celý den.
  • Při západu ji slijte do lahve a zazátkujte.
  • Uchovávejte na slunečním místě.
  • Přidávejte do koupele pro energii, kropte dům k zahnání zla, potírejte pro čištění…

7) Ozdobený kámen

V Británii se o tomto svátku pokrýval největší kámen v zahradě vrstvou květů. Hezký kámen si můžeme vyzdobit i doma. Na slavnostním stole či domácím oltáři…

8) Ranní rosa v lahvičce

Nasbírat a uchovat pár kapek rosy z těchto magických dnů, ale jak… Našla jsem praktický tip. Potřebujete skleničku a čistý hadřík, který lze přivázat na nohu. Pak už jen běhat zrána nejlépe před východem slunce po loukách a hadřík občas do skleničky vyždímat.

9) Vykuřovací rituál venku

Buďte venku a vykuřujte. Děkujte Přírodě, Matce Zemi, přírodní bytostem, předkům, elementům… Najděte svůj vlastní způsob, jak to udělat.

Kam dál, pokud Vás téma zajímá?

Přidejte se k mému celoročnímu kurzu Rokem na vlně vonných dýmů! Za speciální svatojánskou cenu… Je hlavně o vykuřovadlech a rostlinných rituálech, ale co všechno nabízím a taky proč, se dočtete TADY.

Místa a lidi, které má ráda a inspirují mne:

Úžasný blog Cottage Witch Apothecary, s touto inspirativní ženou doporučuju se propojit i na Facebooku či Instagramu.

Překrásné články sdílí na svém profilu Kuchařka ze Svatojánu Eva Francová.

Krásné články s recepty doplněné nádhernými fotkami sdílí víla Linda Mahelová na svém webu Provoněný den.

Pro bylinkové rady často chodím k mojí spolužačce z Institutu aromaterapie Veronice Němcové, žije v Tyrolsku, sdílí super videa, informace i receptury. Najdete ji na Facebooku.

 

Sdílet