Článek vychází v rámci seriálu o rostlinných olejích pro časopis Kouzlo vůní.
Možná vám přijde obyčejný. Spolu s mandlovým olejem je to taková ta olejová klasika. Ale já bych vás ráda přesvědčila, že olej z meruňkovým pecek je víc než neobyčejný. Jen musí být pravý! Protože právě tenhle olej se často na trhu objevuje nastavovaný či něčím zcela nemeruňkovým nahrazený.
Proč je právě meruňkový olej základem předlouhé řady kosmetických výrobků na pleť? Dělá jí totiž mimořádně dobře. Má krásnou vůni, lehkou konzistenci a jedinečné účinky. To vše za příznivou cenu. A je vhodný na celé tělo, nejen na obličej. Takže v lahvičce získáte univerzálního pomocníka.
Líbilo by se vám zažít rostlinné oleje na vlastní kůži? Zvu vás na kurz! Společně testujeme kolem 25 různých druhů, mažeme, ochutnáváme, povídáme si o nich…
Je lehký a velmi dobře se vstřebává. Ocení ho všechny druhy pleti. Ideálně když jeho univerzální účinek podpoříte přidáním některého oleje specificky působícího na daný typ pleti. Například pro mastnější pleti s hroznovým olejem, pro sušší pleti třeba s makadamiovým… Podle zdrojů není vhodný jedině pro pleť mastnou s akné, které by údajně mohl zhoršit. A naopak nejlepším prostředkem je pro pleti sušší až citlivé.
Je olejem doporučovaným i pro nejmenší k péči o jejich heboučkou kůži. Je i skvělým olejem pro odličování. Tam bych já osobně byla opatrná u citlivější pleti a pokožky kolem očí. Zažila jsem reakce na tento olej, ovšem je možné, že nebyl v takové kvalitě a čistotě jako nabízí právě Saloos.
Je také olejem s dobrým účinkem na vlasy, používá se v zábalech pro lesk a posílení vlasů či proti lupům. Pomáhá též jako mazání na bolavé revmatické klouby. K použití pro masáže těla je vhodné jím odlehčit těžší, hutnější rostlinné oleje. Marie Noe si pochvaluje směs s mandlovým a lískovým olejem.
Po aplikaci na pleť ji nejen vyživí, ale také prosvětlí a zjemní. Zregeneruje a zklidní. Olej obsahuje velké množství nenasycených esenciálních kyselin a pokožce dodává vysoký podíl vitamínu A a E. Konkrétně v meruňkovém oleji najdeme hlavně kyselinu olejovou, linolovou a palmitovou.
Jan Kusmirek ho spíše oceňuje k péči o obličej nežli o tělo.
Kde se olej bere?
Meruňkový olej je, podobně jako třeba olej višňový nebo švestkový (kouzlovuni.cz/zamilujte-si-svestkovy-olej/), vyroben z jader ovocných pecek. Skrývají svůj poklad dobře ukrytý a těžko dostupný ve velmi tvrdé skořápce. A i když je každý z těchto olejů něčím jiný, já jsem u nich našla cosi společného.
Zjednodušeně bych to nazvala antioxidačním účinkem. Stejně jako se ovoce často zmiňuje coby zdroj vitamínů působících jako antioxidanty, podobně i oleje lisované z jeho pecek fungují antioxidačně na naši pleť. Jsme pak takový „šťavnatější“ na pohled, to je právě onen omlazující efekt.
Meruňka, lat. Prunus armeniaca, se v Evropě pěstuje hojně již od dob římských. Populární oranžové masité plody obsahují hodně vlákniny. Sušené meruňky jsou součástí stravy národů těšících se dlouhověkosti a dobrému zdraví.