Článek pro Kouzlo vůní.
Moudrá příroda také řeší ochranu před nepřáteli ve vlastních řadách. Má na to své vlastní přirozené repelenty. Obranou rostlin jsou silice neboli éterické oleje tvořící se například v listech či květech. Kromě zajímavých vůní oplývají tyto látky až neuvěřitelnými schopnostmi k boji se žravými škůdci, hmyzem, viry i bakteriemi.
Aroma jako odpuzovač
Vůni rostliny zajišťuje právě éterický olej. Aroma je v botanické říši také jistou formou komunikace, obsahuje desítky až stovky chemických látek. Tyto chemikálie specifické pro každý rostlinný druh jakoby vysílaly do okolí informace. Zprávy „lákající“ jsou určené třeba pro opylovače. No a ty „odpuzující“ právě pro nezvané hosty. To, co dokáže odlákat hmyz od rostliny, je právě to, co funguje i v přírodním „lidském“ repelentu.
Konkrétní účinky jednotlivých druhů éterických olejů záleží na jejich chemickém složení. Skvělé antivirové a antibakteriální vlastnosti eukalyptu, borovice či ravintsary oceníme hlavně v době chřipek. V období výletů do přírody a neutuchajících útoků všemožného hmyzu se zase výborně hodí jejich funkce odpuzovací.
Jak na to?
Které silice tedy nejlépe odradí hmyzí nepřátele? Citronela, levandule, lemongrass (citronová tráva), máta, geránium, tea tree, pačuli, cedr, vetiver či tymián. Dle rad i zkušeností každému funguje a „voní“ něco trochu jiného, klidně se složením experimentujte.
Přípravky můžete vyrobit jak stříkací, tak mazací. Na sprej budete potřebovat lahvičku s mechanickým rozprašovačem, novou nebo recyklovanou. V 50 ml převařené vody nařeďte 10-30 kapek silice. Nízká koncentrace je vhodná pro dětí. Lahvičku silně protřepejte a nastříkejte. Před každým postřikem směs znovu hodně protřepejte, silice totiž nejsou rozpustné ve vodě a je potřeba je promíchat mechanicky.
Na přípravek mazací použijte jako základ rostlinný olej (nejlepší je jojobový) či neutrální gel, v nichž pak silice rozmícháte v podobné koncentraci jako u spreje. Sprej má výhodu v tom, že se dá použít přímo na „člověka“, ale i na oblečení, závěsy a podobně. Mazací repelenty jsou jen pro přímou aplikaci na pokožku a ty olejové jsou trochu mastné. Do olejíčku či krému se mi osvědčilo přidat nimbový (neem) olej, jeho charakteristickou „vůni“ breberky také moc nemusí. Říká se o něm, že je přírodním pesticidem a napomáhá hojení např. kousanců. Čistý éterický olej z levandule nebo tea tree můžete kapat rovnou na spodní část nohavic, boty, případně na tričko před výletem do lesa.
POZOR
- Přímo na kůži používejte jen levanduli nebo tea tree, ostatní oleje vždy ředit!
- Zásadně chraňte oči a sliznice.
- Vyrábějte si jen menší množství, ať máte pokaždé po ruce co nejčerstvější směs.
- Samotné éterické oleje nejsou mastné, takže se nemusíte obávat skvrn na oblečení.
Zažeňte je vonným dýmem
A jak odradit nevítaný drobný hmyz od večerních návštěv v interiéru nebo při posezení na terase? Použijte éterické oleje do aromalampy či difuzéru. Uvnitř i venku se dá též vykuřovat. Pálení cedrového dřeva se k účelu odpuzení hmyzu užívá již tisíce let. Možností je ovšem více, spalují se jak dřeva, tak i pryskyřice a byliny.
Jako přirozená bariéra působí i květináč s levandulí či tymiánem umístěný do okna. Proti mravencům funguje barikáda z nadrceného hřebíčku nebo mátový postřik. Neředěný olej z máty nakapaný přímo do cesty mravenčím „dálnicím“, to je ověřená jistota. Do bytu je tato metoda ale trochu „drsná“, v případě rodin s dětmi vyloženě nevhodná.
Štípance nemusí svědit
K ošetření štípanců jsou vhodné éterické oleje levandule a tea tree. Oba se používají neředěné na pokožku a mají silné antiseptické a hojivé účinky. Levandule je úspěšná i proti svědění po hmyzím štípnutí. V případě alergických reakcí na štípnutí pak vyberte ještě olej zmírňující reakci, např. heřmánek modrý, můžete si pořídit již namíchaný heřmánek v jojobě. Ten je možné natřít přímo na kůži v okolí ranky. Pokud je potřeba éterické oleje naředit a potřít větší plochu pokožky, zkuste základní olej z černého kmínu. Působí výrazně proti alergiím a k tomuto účelu se užívá i vnitřně. Pro zvýšení antiseptických a analgetických vlastností doplňte směs trochou oleje tamanu či již zmíněného oleje z nimby.
A na závěr ještě éterické olejové tipy na klasický dětský školní problém – vši. I na ty mají rostliny řešení – levandule, tea tree, eukalyptus radiata, eukalyptus citriodora nebo cedr. A opět nimbový olej. Věřte či ne, ale opravdu to spolehlivě funguje.