Začnu u A, tedy u anděliky. Zvláštní to bylina. Jedná z mála s andělským jménem lat. Angelika archangelica. Její „spásný“ účinek prý prozradil mnichům archanděl Michael právě v dobách morových ran středověku. Používala se vnitřně a taky jako očistné, dnes bychom řekli dezinfekční, vykuřovadlo. Náhoda?
„Chorobný vzduch morové rány vyhne se tomu, kdo má v ústech anděliku, tento spásný protilék.“ W. Coles, 1656
Vědecké důkazy moc nemáme, ale…
Bohužel k ověřeným výsledkům použití vykuřovadel není moc relevantních vědeckých zdrojů. Máme ale mnoho tisíciletí ověřeného použití lidstvem. A stále jsme tuhle kouřící techniku neopustili. Náhoda?
Po přečtení několika aktuálních článků a shlédnutí pořadů s renomovaným fytoterapeuty poznamenávám, že je velmi zajímavé, kde všude se staré bylinné rady shodují s moderním pohledem na věc.
Cist
Nově zmiňovaný například cist (lat. Cistus ladanifera) v podobě nálevu je starou známou antivirovou bylinou na podporu imunity a očistu. Jako éterický olej skvěle funguje na dětske virové nemoci. A jako vykuřovadlo známá pryskyřice labdanum? Získává se po tisíce let z tohoto keře, je citována v bibli, používala se pro očistu a duchovní povznesení od starověku…
O éterickém oleji z cistu, mém hodně oblíbeném, jsem psala tady…
Badyán
Nebo badyán, tinkturu z něhož doporučuje Milan Calábek na obranu proti viru Covid-19. Staré čínské léčitelství vykuřováním badyánu léčilo úporný kašel, problémy s dýcháním, pomáhalo uvolnění hlenů, očišťovalo prostory.
Více o vykuřování různých koření v jiném mém článku…
Vavřín
V článku z Tisserand Institute je zmiňován éterický olej z plodů vavřínu. Cituji z překladu od Ludmily Kotalíkové: „,Nejzajímavější‘ použitelná studie“ je in vitro zkoumající SARS-CoV. Autoři uvádějí, že destilovaný olej extrahovaný z bobulí Laurus nobilis byl účinným virucidním přípravkem proti SARS-CoV (Loizzo et al 2008). Esenciální olej z vavřínových bobulí však není komerčně dostupný a esenciální olej z vavřínových listů neobsahuje stejné látky.“
A vavřínové listy i plody jsou tradičně jedním z nejčastějších vykuřovadel pro očistu všeho. A pozor, dokonce se používali k vykuřování moru.
Bylinkové speciality v dobách epidemie
Po morové epidemii v polovině 14.stol. vypracovaly italští univerzitní lékaři zásady na zpomalení šíření nemoci. Vycházím z článku historika Dominika Hunčagi z 19.3.2020. Na důležitém místě je právě vykuřování vonnými látkami a ochrana v podobě roušky plněné aromatickými bylinami. My si dnes vkládáme filtr s kapkou éterického oleje… Náhoda?
To jen pár zajímavostí na začátek. Pro lepší přehled jsem historií prověřená vykuřovadla rozdělila do několika skupin. Přidávám informace k tématu, které mi přišly důležité právě v současné době.
Staré dobré „naše“ byliny
- Andělika
- Bazalka – doporučuji jemnější variantu bazalku posvátnou tulsi, voní nádherně a můžete popíjet i čaj z ní, univerzální posilovač imunity a silně očistná bylinka, kterou na Východě vysazují u každého domu i chrámu na ochranu proti démonům.
- Tymián – velmi dobrá volba pro dezinfekci prostoru, ne náhodou se s ním (v kombinaci s rozmarýnem a jalovcem) vykuřovali nemocnice ješte v první polovině 20.stol.
- Rozmarýn
- Šalvěj
- Dobromysl – můj osobní tip, prostor vykuřovat, čaj pít, napomáhá zdraví i dobré mysli, voní krásně, chutná skvěle
- Levandule
- Pelyněk – jedna z našich nejsilnějších ochranných i očistných bylin, součást mnoha rituálů.
- Yzop – Staří Izraelité používali yzop na lepru, jinak je jednou (spolu s tymiánem např.) z často a dávno zmiňovaných očistných vykuřovacích bylin
- Rojovník – rostlina doby ledové, pradávná bylina severního pásma, skvělá na nachlazení, dýchací problémy, dezinfekci, v historii vykuřovaná proti černému kašli například, ale také na očistu při porodech.
- Řebříček
- Třezalka – jedna z nejsilnějších ochranných bylin, hlavně tedy proti bouřce a blesku.
Multifunkční a snadno dostupné koření
Koření nemá moc prokázaných antivirových účinků, ovšem antibakteriálně působí rozhodně a taky povzbuzuje (nejen trávicí trakt) a zlepšuje náladu. Což se dosti hodí i dnes! Jen u silně zahřívacích druhů (skořice, hřebíček) při vykuřování opatrně! Stačí miniaturní množství.
- Vavřín alias bobkový list
- Badyán
- Hřebíček – v Číně se pálil na dezinfekci, působí antisepticky a mimo jiné fungoval jako lék na vzteklinu.
- Skořice – ajurvéda zná univerzální léčivý vykuřovací prášek (kombinace s vavřínovými listy a kardamomem, vše rozdrceno na jemno), silně dezinfekční
- Kasie (skořice čínská) – osobně mám její vůni k vykuřování raději než klasickou skořici
- Černucha setá (někdy jako černý kmín) – tradiční východní očistné vykuřovadlo, v Evropě i proti temným silám
Jehličnany vždy a všude
„Pryskyřice, dřevo, šišky, kůra a jehličí borovice vykazuje podobné, ale jemnější vlastnosti, než s jakými se setkáváme u smrku. Jako čistící a dezinfikující, odstraňující a otevírající, takto cítíme působení jemné, příjemné vůně v našem těle. Tam, kde smrk čistí a odstraňuje temné nálady v místnostech, cítíme, jak působení vykuřování borovice se v několika okamžicích mění smutek a melancholie v tichou radost a uklidnění. Duše se budí ze spánku smutku a opět nachází cestu k tělu, aby skrze ně vyjádřila radost a naději.“ René Strassmann, Umění uzdravovat pomocí stromů, 1994
-
Jalovec – chcete z toho všeho jen jednu věc? Sáhněte po jalovcových bobulích! Není mnoho bylin s takovým příběhem, navíc krásně voní a je dostupný, skvělé je i dřevo, případně zelené jehličky, plody před použitím trochu nadrťte, lépe pak fungují.
- Borovice – borovice je pradávným, uctívaným stromem, symbolem nesmrtelnosti a síly, k vykuřování se hodí pryskyřice, dřevo i jehličí. Stačí donést z lesa. Vůně dezinfikuje, ulevuje od kašle, tradičně se jako vykuřovadlo používá při chronických plicních potížích i jako ochrana proti temným silám. Z pryskyřice se získává terpentýnový olej, silné antiseptikum známé i v lékařském prostředí.
- Smrk
- Modřín
- Jedle – hořící jedlovou větví se ve Skotsku 3x obcházela postel novorodičky s novorozencem na očistu i chranu. Zakoupíte luxusní tekutou pryskyřici kanadské jedle balzámové známou také kanadský balzám.
„Duch jalovcového kouře zprostředkovává jako vůně ochranu a jistotu. Cítíme zjasňující a očišťující působení a získáváme jistou vnitřní stabilitu, neboť to jalovcový kouř nám též pomáhá cítit, jak nás země nese.“ René Strassmann, Umění uzdravovat pomocí stromů, 1994
Mocná síla pryskyřic
K dezinfekční síle stromových pryskyřic mám jednu velkou zajímavost. Možná víte, vnitřek mraveniště je přísně antiseptické prostředí, královna potřebuje mít absolutní čistotu. A jak to mravenečci zajistí? Před každým malým vchodem mají kousíček lesní pryskyřice a používají ho jako dezinfekční „rohožku“.
Sortiment (kromě našich jehličnanů, ty zmiňuji výše) je docela obrovský. Vybrala jsem ty, podle mého, nejužitečnější právě teď.
- Kopaiva – na trhu v tekuté podobě, tradiční dezinfekční prostředek indiánských kultur
- Benzoe – v dřívějším lékarenství známý roztok benzoe „divotvorný balzám“ s typickou „dezinfekční až nemocniční“ vůní, má významné antimikrobiální účinky i jako vykuřovadlo, navíc ulevuje při úporném kašli a dodává lepší náladu, kyselina benzoová (součást pryskyřice) je hodně důležitým konzervantem v potravinářství a kosmetice.
- Jantar – ten bežně dostupný jantar je starý kolem 25 milionů let, to už je nějaký věk, často se o něm zniňuje, že urychluje uzdravování, také silně stimuluje imunitu a opravdu mocně dezinfikuje, pomáhá při všech plicních potížích, jeho „vůně“ ale samostatně není zrovna příjemná (tak nějak jako pálená guma), v mixu s kadidlem nebo benzoe ale zjemní a je to v pohodě.
- Kadidlo – kadidlo jsem také nenašla jako antivirový činitel, nicméně jeho očistné a harmonizační působení je natolik „profláknuté“, že ho ani tady nemohu vynechat.
- Guggul – pryskyřice jednoho z druhů myrhovníku známá v ajurvédě, tradičně používaná na dezinfekci, mírnění kašle, na tuberkulózu i tyfus.
Užívání jantarové tinktury jako pomoc jsem našla v článku od Evy Francové, kuchařky ze Svatojánu, mám užívám a vřele doporučuju. Ale to je zas na jiný článek.
Zajímá vás kadidlo? Mám o něm celý článek.
Z čeho vytvořit ideální vykuřovací směs?
-
Směs k očistě svatyně (Magické rostliny)
1 díl anděliky kořene, ½ dílu rozmarýnu, 2 díly kadidla
-
Vykuřovací směs z delfské věštírny
Plody vavřínu, myrha (nebo kadidlo). V dochované receptuře byla i semena blínu, silně psychoaktivní materiál, nedoporučuji!
-
Římské kadidlo podle Plínia 1.stol.n.l. (Dech draka)
Vavřín, snítka jalovce, sporýš, šalvěj, tymián
-
Léčivá směs (Magické rostliny)
2 díly jalovčinek, 1 díl listů vavřínu
-
Síla jehličnanů
1 díl dřevo jalovce, ½ dílu drcené plody jalovce, ½ dílu drcené suché borovicové pryskyřice
A nakonec renesanční pohled na vykuřování od Agrippy z Nettesheimu, byl lékařem, advokátem, teologem a alchymistou, pravá to renesanční osobnost.
„Vykuřování, oběti a mastičkaření pronikly vším a otevřely brány částic a nebes, takže člověk skrze ně může vidět a poznat tajemství stvořitelů, věci nebes a všechno, co je nad nimi.“
Zdroje:
- Postoj.sk: Ako temný stredovek vypracoval postupy na spomalenie sirenia epidemie [online]. [cit. 2020-03-22]. Dostupné z: https://www.postoj.sk/52722/ako-temny-stredovek-vypracoval-postupy-na-spomalenie-sirenia-epidemii
- Tisserand Institute: Essential Oils Coronavirus [online]. 2020 [cit. 2020-03-22]. Dostupné z: https://tisserandinstitute.org/essential-oils-coronavirus
- LAVENDER, Susan a Anna FRANKLIN. Magické rostliny, aneb, Byliny od A do Z. Praha: Volvox Globator, 1999. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-279-x.
- FRAWLEY, David a Vasant LAD. Rostliny v ájurvédě: ájurvédský průvodce léčením bylinami. Praha: Volvox Globator, 2006. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-623-x.
- RÄTSCH, Christian. Vykuřovadla – Dech draka. Praha: Kořeny, 2016. ISBN 978-80-905766-8-1.
- HERZOG, Annemarie. Léčivé vykuřování: vonná lékárna pro zdravé tělo. Přeložil Miroslav HUBÁČEK. Olomouc: Fontána, 2017. ISBN 978-80-7336-889-0.